توض
منو
70,000 تومان

پازل سه بعدی کاخ آپادانا

دسته بندی : پازل سه بعدي چوبي

افزودن به سبد خرید

جزئیات محصول

 • کد محصول

  19we300

 • وزن

  1250 گرم

 • مدل محصول

  چوبی

 • تعداد قطعات

  70

 • ابعاد بسته بندی

  55*230*330 میلی متر

 • ابعاد پازل

  275*80*160 میلی متر

 • گروه سنی

  7 سال به بالا

 • درجه دشواری

  متوسط

کاخ آپادانا یکی از قدیمی ترین کاخ های تخت جمشید است که بنای آن به فرمان داریوش بزرگ آغاز شد و در زمان خشایارشا تکمیل گردید. ساخت این کاخ در حدود 515 پیش از میلاد آغاز و حدود سی سال به طول انجامید. کاخ آپادانا برای برگزاری جشن‌های نوروزی و پذیرش نمایندگان کشورهای وابسته به حضور پادشاه استفاده می‌شده‌است.این کاخ مشتمل است بر یک تالار چهارگوش مرکزی با 36ستون و سه ایوان، در جهت‌های شمال، شرق و غرب (هر یک با 12 ستون) و چهار برج در چهار گوشه بیرونی تالار و یک رشته اتاق نگهبانی که در جنوب آن قرار دارند. 
از 72 ستوني كه روزي سقف آپادانا و ايوان‌هايش را برپا مي‌داشته‌اند، امروز تنها 13 ستون برپاست. ايوان شرقي آپادانا باشكوهترين و پراهميت‌ترين قسمت آپادانا مي‌باشد. اين ايوان 5/60 مترطول و 25 متر عرض دارد و دوازده ستون كه امروزه تنها شش ستون از آن باقيمانده است. اين ستونها از نظر شكل و ارتفاع مانند ستون‌هاي ايوان غربي ساخته شده اند با اين تفاوت كه سر ستون‌هاي اين ايوان به شكل شير دوسرند و نسبت به ستون‌هاي ايوان غربي از ظرافت بيشتري برخوردارند. 
براي رفتن به درون اين كاخ دو پلكان دو طرفي، يكي در سمت شمال و يكي در سمت مشرق  وجود دارد. ديوارهاي اين پلكان‌ها مزين به نقوش و كتيبه‌هاي باشكوهي است. پلكان‌ دوطرفه شرقي از نظر نقش ونگار و اسلوب ساخت و ابعاد و اندازه همانند قسمت شمالي آپادانا مي‌باشند. اين پلكان دو طرفه 81 متر طول و پلكان ديگر 27 متر طول دارد. اين پلكان ها داراي نقش‌هاي زيادي هستند كه از زيباترين كارهاي هنري هخامنشيان است. طرح قسمت جلويي اين پلكان‌ها به شكل ذوزنقه متساوي‌الساقين است كه دو پلكان قرينه 30 پله‌‌اي دارد. دو طرف هر پله نقش سربازي در جامه درباري پارسي با كلاه ترك‌دار استوانه‌اي به حالت ايستاده رو به پله جلويش در وضعيت نيم رخ حجاري شده است. مصالح عمده به كار رفته در اين كاخ، سنگ، خشت، چوب و گل و گچ است. این کاخ در 331 سال قبل از میلاد توسط ارتش اسکندر نابود شد. 
 

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

 1. آیسا صادقی

  پازل زیباییه . مرسی

طراحی شده توسط وب فارس