توض
منو
30,000 تومان

پازل سه بعدی مینی سقاخانه

دسته بندی : پازل سه بعدي چوبي

افزودن به سبد خرید

جزئیات محصول

 • کد محصول

  35WE075

 • وزن

  710 گرم

 • مدل محصول

  چوبی

 • تعداد قطعات

  54

 • ابعاد بسته بندی

  15*200*300 ميلي متر

 • ابعاد پازل

  135*90*90 میلی متر

 • گروه سنی

  7 سال به بالا

 • درجه دشواری

  آسان

مختصری پیرامون سقاخانه اسماعیل طلایی

سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، فضاهای کوچکی در معابر عمومی است که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه، آن را درست می‌کردند.
سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بود که آب آشامیدنی را در آن‌ها می‌ریختند و پیاله‌هایی را با زنجیر به آن‌ها می‌بستند. از میان سقاخانه‌هایی که وجود دارد، سقاخانه «اسماعیل طلا»ی صحن کهنه حرم رضوی جا گرفته در مرکز صحن عتیق روبروی پنجره فولاد، سابقه ای طولانی دارد و از قدیمی ترین و معروف ترین سقاخانه هاست. سنگ بنای این سقاخانه را نادرشاه افشار گذاشت و یکی از فرماندهان فتحعلی‌شاه، بهای روکش طلای آن را مهیا کرد.
 
نادرشاه و سنگ اول بنای سقاخانه حضرت 
ماجرای سقاخانه حرم مطهر از آنجا آغاز می‌شود که بین سال‌های هزار و صد و چهل و چهار تا هزار و صد و چهل و پنج ه.ق به دستور نادرشاه افشار، سنگابی یکپارچه از سنگ مرمر در صحن عتیق نصب شد. این سنگاب را که از جنگ هرات به غنیمت گرفته شده بود، در کنار جوی آبی که از چشمه گیلاس (گلسب) تا صحن حرم کشیده شده بود، نصب کردند تا مردم برای رفع تشنگی از آب درون آن که سه کر گنجایش داشت، استفاده کنند. 
 
اسماعیل طلا کیست؟ 
این سقاخانه سال‌ها بعد، به دست یکی از سرداران فتحعلی شاه که به مشهد آمده بود با روکشی از طلا تزئین شد. ماجرا از این قرار بود که در زمان این شاه قاجار از طرف يكي از دولت‌های خارجی بسته‌اي به عنوان هديه به دربار رسيد و شاه قصد گشودن آن را كرد. اسماعيل‌خان كه جزء ملتزمين بود استدعا كرد اين كار در محوطه كاخ به وسيله خدمتگذاران انجام شود، چرا که احتمال سوء قصد را نمي توان از نظر دور داشت.
اتفاقا هنگام باز كردن٬ بسته منفجر شد و خساراتي به بار آورد. فتحعلي شاه با اطلاع از اين امر٬ دستور داد براي اين دورانديشي، هم وزن سردار اسماعيل‌خان سكه‌هاي طلا به او مرحمت شود. چنين كردند و اسماعيل خان معروف به «زرريزخان» شد. او این طلاها را صرف ساختن جایگاه آن سنگاب کرد تا گنبد و پایه‌های سقاخانه با روکشی از طلا مزین شود. از آن زمان این سقاخانه را به «سقاخانه اسمال طلا» می‌شناسند.

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

طراحی شده توسط وب فارس