منو

گزارشی از آیین رونمایی و ساخت اولین پازل سه بعدی بناهاي تاریخی ايران


کارآفرینی بسترساز جذب سرمایه ایرانی و ارتقاي تولید ملی


کارآفرینی بسترساز جذب سرمایه ایرانی و ارتقاء سطح تولید ملی است که باید به آن توجه بیشتری شود. با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» باید بیش‌تر به مقوله کارآفرینی که نقش بسیار مهمی در تولید ملی و اشتغال می‌تواند داشته باشد، توجه کنیم. از اين رو توجه نسل جوان و تحصیل‌کرده به ایجاد فرصت‌های جدید کسب و کار با خلق ایده و نوآوری در تولید بسیار با اهمیت است که توجه جدی به آن ضروری و مهم است. در صورت گسترش کارآفرینی و مشاغل مرتبط با حوزه‌های گوناگون اقتصادی توسط نیروي انسانی ماهر و تحصیل‌کرده قطعا جذب سرمایه ایرانی برای افزايش تولید ملی محقق خواهد شد.
با اشاره به نقش بی‌بدیل کارآفرینی در اشتغال و افزایش تولید ملي این امر مهم نیازمند امکان‌سنجی مناسب، تعیین مزیت‌ها، قابلیت‌ها و اولویت‌های سرمایه‌گذاری در راستای افزایش تولید در کشور و استان‌های مختلف است که نیاز به توجه و حمایت بیشتر مسوولان مربوطه دارد.ارتقاء تولید ملی به طور جدی جذب سرمایه ایرانی را به دنبال دارد و کارآفرینی اگر مورد حمایت قرار بگیرد می‌تواند در این راستا نقش بسزایی را ایفا کند که علاوه بر اشتغال‌زایی برای جوانان می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از واردات بي‌رويه داشته باشد. در اين راستا شركت مديريت ارتباطات عارف اقدام به طراحي و ساخت پازل سه بعدي بناهاي تاريخي ايران نموده تا علاوه بر ايجاد كارآفريني و افزايش توليد ملي، گامي مفيد و موثر در جهت  آشنايي كودكان و  نوجوانان با فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم برداشته باشد.
 
ضرورت توجه به آثار و ابنیه تاریخی
اصفهان داراي آثار تاريخي متعددي است كه هر يك حکایت از هویت، فرهنگ و آداب و رسوم ابا و اجدادمان دارد که تاکنون به یادگار مانده است. هم اکنون حدود 20 هزار اثر تاریخی در استان اصفهان وجود دارد که حدود 2 هزار اثر آن در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. لذا ضرورت توجه به اين ابنيه كهن و لزوم شناخت و معرفي آثار تاريخي به آيندگان كه هر كدام بخشي از هويت ملي ما محسوب مي‌شود، رسالتي بسيار مهم است. در اين راستا، دولتها سه وظیفه مهم برعهده دارند: اول؛ حفظ و نگهداری از این ابنیه و آثار تاریخی، دوم مرمت و بازسازی آنها و سوم شناساندن این ابنیه و آثار به مردم کشور و همچنین ملل ديگر در جهت گسترش صنعت توریسم و افزایش تبادلات فرهنگی با سایر کشورها.
وقوع زلزله بم که موجب از بین رفتن ارگ بزرگ و تاریخی بم، از افتخارات ارزشمند و نادر تمدن ایران زمین؛ لزوم داشتن نقشه‌هایی دقیق و کامل از ابنیه تاریخی را به منظور حفظ و نگهداری، مرمت و بازسازی اين اماكن مسلم نمود زیرا متاسفانه اکثر ابنیه تاریخی ایران دارای نقشه مهندسی سه بعدی نبوده و این مساله حتی در مورد اماکن تاریخی شهر اصفهان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نیز صادق است.
 
‌‌ضرورت توليد سرگرمي‌هاي فكري-آموزشي ايراني
عدم توجه به نيازهاى كودكان و نوجوانان و ارضاى سالم و صحيح آن به وسيله ابزار فرهنگى كشور، فرصت خوبى را در اختيار  بيگانگان قرار مى‌دهد تا اين نيازها را در جهت اهداف خود و با وسايل و ابزار خود ارضاء نموده و زمينه تغيير فرهنگ در نسل آتى را بوجود آورند.
از جـملـه نـيـازهاى اساسى كودكان و نوجوانان در سنين شـكـل‌گـيـرى هويت خويش، بازى‌ها و سرگرمى‌هاى فكرى ـآموزشى است كه علاوه بر پركردن اوقات فراغت آنها مى‌تواند موجب پروش نيروى سازندگى، خلاقيت و خودباورى، ايجاد انگيزه و افزايش مهارت‌هاى مختلف و آشنايى با فرهنگ و نوعى جامعه‌پذيرى آنان شود.
از آنجا كه متاسفانه به اين امر مهم توسط مسوولين فرهنگى كشور ما كمتر توجه شده است فرصت در اختيار كشورهاى غربى قرار گرفته كه با توجه به درك اهميت اين امر توسط آنان تغيير در نگرش و فرضيات اساسى نسل آينده كشورهاى جهان سوم بويژه كشورهاى مسلمان را در برنامه‌هاى اساسى خود قرار داده و به وسيله بازى و سرگرمى دنياى كودكان و نوجوانان را تسخير نمايند، لذا بر مسوولين و فرهيختگان كشور اسلامى‌مان لازم است به اين مساله با نگاه ويژه برخورد نموده و آن را از اهم امور قراردهند.
 
اهداف ساخت پازل سه بعدي عالي قاپو
اهداف اجرایي این پروژه طراحی و تولید سرگرمی‌های فکري- آموزشی هدفدار بر اساس فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی، بومی‌سازی سرگرمیهای فکری و کمک آموزشی، جایگزینی پازل‌های بناهاي تاریخی اسلامی- ایرانی با پازل‌های سه بعدی از اماکن تاریخی سایر کشورها، تقویت هویت ملی کودکان و نوجوانان، آشنایی کودکان و نوجوانان با بناهاي تاریخی کشور، آشنا نمودن جهانیان با ابنیه تاریخی کشورمان به منظور آشنا شدن آنها با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و جذب گردشگر، افزایش دقت، نظم و کنجکاوی و ارتقای دانش و مهارتهای عملی کودکان و نوجوانان، ایجاد کارآفرینی و کمک به رونق تولید داخلی و بومی سازی صنعت تولید پازل‌های سه بعدی ابنیه تاریخ اسلامی و استفاده از فرصت عدم توجه به تولید ابنیه و اماکن اسلامی در دنیا و صدور فرهنگ اسلامی به وسیله فرهنگ معماری اسلامی- ایرانی است.

توليد پازل‌هاي سه‌بعدي بناهاي تاريخي ايراني
يـكى از زمينه‌هاى جذاب در زمينه سرگرمى‌هاى آموزنده، ساخت پازل سه بعدى از ابنيه تاريخى مى‌باشد كه در سالهاى اخير تا حد زيادى مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفته است. متاسفانه در زمينه طراحى و توليد اين محصولات در كشورمان كار جدى صورت نگرفته و تنها پازل‌هاى سه‌بعدى ابنيه تاريخى و فرهنگى كشورهاى بيگانه وارد شده و در بازار موجود مى‌باشد. به نظر مى‌رسد ساخت پازل سه بعدى از ابنيه تاريخى كشورهاى ديگر علاوه بر محاسنى براى كودكان و نوجوانان‌مان داراى مضار مهمى نيز هست از جمله خودباختگى در برابر تمدن غربى و بعضا شرقى، حس تمايل به سمت فرهنگ غربى، نهادينه شدن المان‌هاى فرهنگى  موجود در پازل، و مهم‌تر از همه القائات فرهنگى اسـباب‌بازى كه همگان بر آن اذعان دارند.
 
 ساخت مدل سه بعدى و ساخت پازل سه‌بعدى ابينه تاريخى ايران
ايده ساخت مدل سه بعدى با جزئيات كامل بر اساس نقشه‌بردارى مهندسى ابنيه تاريخى ايران ايجاد جرقه‌هايى ديگر نمود و آن ساخت پازل سه بعدى از اين ابنيه است. صنعتى كه ديگر كشورها از آن براى تقويت هويت ملى در كودكان و نوجوانان و همچنين معرفى اماكن تاريخى خود به جهانيان و جذب گردشگر استفاده مى‌كنند، ولى در ايران به اين مساله نيز پرداخته نشده است و فعاليتى براى ورود به دنياى كودكان و نوجوانان به منظور تقويت هويت ملى و يا استفاده از اين روش براى معرفى فرهنگ و تمدن كشورمان به ديگر كشورها، كمتر صورت گرفته است.
 
يك شروع موفقيت‌آميز
با توجه به مباحث مطرح شده؛ شركت مديريت ارتباطات عارف در سال 1385 با بكارگيرى افراد متخصص در امر ساخت مدل سه بعدى، اقدام به نقشه‌بردارى مهندسى از پل خواجو نموده و طى چندين مرحله با مترهاى معمولى، ليزرى و لوازم و وسايل مورد نياز موفق به پياده‌سازى برداشت و تهيه نقشه با كمترين خطا و تمام جزئيات از اين پل تاريخى شديم كه پس از تكميل آن، مدل سه بعدى پل خواجو نيز تهيه شد و سپس با عكس‌بردارى دقيق از بافت و متريال پل و تخصيص آنها به مدل، مدل شبيه‌سازى شده با كليه جزئيات منطبق با اصل اثر ايجاد گرديد و پس از آن با شكست مدل و تعيين مقياس مناسب، اقدام به ساخت پازل سه بعدى آن نيز نموديم.
هرچند كه اين پروژه به علت پيچيده بودن تكنولوژي تبديل مدل به پازل با رعايت استانداردهاي توليد و پرهزينه بودن آن تا نيمه دوم سال 1388 به طول انجاميد اما نتيجه رضايتمند مى‌باشد.
سپس در سال 1389‌ با بهره‌گيرى از تجارب پيشين، طراحى و ساخت پازل سه بعدى به عنوان يكى از فعاليت‌هاى اصلى مركز در كنار ساير فعاليت‌ها محسوب شد و با تشكيل چارت سازمانى برداشت مهندسى از ساير ابنيه تاريخى به منظور تبديل به پازل صورت گرفت.
 
آشنايى با مركز مديريت ارتباطات عارف
 شروع فعاليت حرفه‌اى: مركز مديريت ارتباطات عارف داراى دو مجوز رسمى به عنوان شركت با مسوليت محدود؛ از سازمان ثبت شركت‌ها به شماره ثبت 22973 و به عنوان كانون آگهى و تبليغاتى؛ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى كار خود را عملاً از بهار 1382 با رويكرد فعاليت هدفمند فرهنگى در حوزه‌هاى مختلف از جمله رسانه‌هاى ارتباط جمعى و اطلاع‌رسانى و انجام فعاليت‌هاى پژوهشى، مهندسى در حوزه ‌IT‌ و طراحى و ساخت مدل‌هاى سه‌بعدى آغاز نمود. ‌ ‌
تاسيس روزنامه اصفهان زيبا در شهردارى اصفهان، تاسيس نيازمنديهاي بازار اصفهان، و از همه مهمتر طراحى و توليد سرگرمى هاى فكرى هدف دار براساس فرهنگ و تمدن ايرانى ـ اسلامى با الگوگيرى از بناها و اماكن تاريخى از ديگر فعاليتهاي  شركت عارف مي باشد.
در راستاى فعاليت‌هاى پژوهشى مهندسى، شركت عارف براى اولين بار در ايران، ايده ساخت مدل سه بعدى با جزئيات كامل بر اساس نقشه‌بردارى مهندسى ابنيه تاريخى ايران به منظور ساخت پازل سه بعدى از اين ابنيه را مطرح نمود. اين طرح در جهت توليد اسباب‌بازى‌و محصولات فكرى ملى به منظور تقويت هويت ملى در كودكان و نوجوانان و همچنين معرفى اماكن تاريخى و فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم به جهانيان و در نهايت جذب گردشگر صورت گرفته است. ‌ ‌
 
رونمايي از اولين پازل سه بعدي ابنيه تاريخي اصفهان؛ كاخ عالي قاپو
شركت عارف موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه پازل سه بعدی عمارت عالی قاپو از بناهای تاریخی اصفهان با الگوگیری از برداشت واقعی بنا شد. طراحی و ساخت پازل سه بعدی بسيار پیچیده است و طراحی پازل سه بعدی درمدت بیش از پنج سال با رعایت استانداردهای تولید ، مقیاس یک صد پنجاهم از اثر واقعی ابنیه تاریخی پیاده سازی شد.
طراحی اولیه این پازل با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی وگرافیکی مختلف همچون تری دی مکس ،کتیا و اتوکد انجام شد، برداشت مهندسی، عکسبرداری حرفه‌ای ، پیاده‌سازی برداشت، طراحی سه بعدی، اضافه کردن بافت، تعیین مقیاس، شکست مدل و فناوری تبدیل مدل به پازل ازجمله مراحل تولید پازل سه بعدی عمارت عالی قاپو است.
این پازل در ابعادي به طول  30 سانتيمتر ، عرض 25 سانتیمتر و ارتفاع 24 سانتیمتر شامل 93 قطعه است. این پازل برای افراد 9 سال به بالا مناسب است و هدف از ساخت پازل سه بعدی ابنیه تاریخی بومی‌سازی فکری و تولید کمک ‌آموزشی‌های ایرانی، تقویت هویت ملی کودکان و نوجوانان ایران اسلامی، آشنایی کودکان و نوجوانان ایران اسلامی با ابنیه تاریخی کشور مي‌باشد.
گردشگران خارجی می توانند این پازل ها را به عنوان یادگاری‌هایی از اصفهان با خود به کشورشان برده و به صورت غیرمستقیم به نمایش هویت و معماری ایرانی بپردازند. علاقه‌مندان برای دسترسی به این پازل می توانند به نشانی اینترنتی http://www.3dpuzzle.co شرکت مدیریت ارتباطات عارف مراجعه کنند.
پازل سه بعدی کاخ عالی قاپو چهارشنبه گذشته دهم  آبان‌ماه 1391 در جشن ثبت جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان باحضور رئیس جمهور رونمایی شد. در این مراسم که برخی از مسوولین کشوری و استانی نیز حضور داشتند، مصطفی اخوان مدیرعامل شرکت مدیریت ارتباطات عارف و مسوول اجرای این طرح، هدف از اجرای این پروژه را طراحی و تولید سرگرمی‌‌های فکری- آموزشی هدف‌دار بر اساس فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی ذکر کرد و گفت: این محصول بهترین وسیله برای آشنایی کودکان و نوجوانان با ابنیه تاریخی کشورشان و  تقویت هویت ملی آنان است که برای اولین بار در ایران به طور کامل بومی‌سازی شده و نسبت به محصولات مشابه خارجی موجود در بازار ویژگی‌های بسیار ممتازی دارد. وی افزود: مجموعه عارف بدون حمایت مالی دولتی این طرح را آغاز نموده و امیدوار است که با رونمایی این محصول با حضور ریاست جمهوری توجه بیشتری به سرگرمی‌های فکری - آموزشی صورت گیرد.
 کاخ عالی قاپو‌ نمونه‌ای از معماری‌ کاخ‌های‌ عهد صفوی در شش طبقه به شماره 104 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. تزئینات مینیاتورهای‌‌ رضاعباسی‌ نقاش‌ معروف‌ شاه‌عباس‌، نقاشی‌های‌ گل‌ و بوته‌، شاخ‌ و برگ‌، اشکال‌ وحوش‌ و طیور و گچ‌ بری‌های زیبا‌ به‌ شکل‌ انواع‌ جام‌ در اتاق‌ها و دیوارهای آن دیدنی است.تولید انبوه پازل سه بعدی کاخ عالی‌قاپو به عنوان اولین سری از سرگرمی‌های فکری-آموزشی «فرهنگ و تمدن» شروع شده و این محصول به زودی در فروشگاه‌های معتبر بازی‌های فکری در سراسر ایران در احتیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

            

طراحی شده توسط وب فارس