منو

پل خواجو؛ زیباترین پل تاریخی جهان

پل خواجو؛ زیباترین پل تاریخی جهان 
 

پل خواجو که در صفاهان است چون نگینی به ملک ایران است
 
پل خواجو به دستور شاه‏ عباس دوم در سال 1060 ه.ق. به صورت امروزی آن ساخته شده و به نام‌های بابا ركن‌الدین، گبرها، شیراز، حسن‌بيگ و پل شاهی نیز نامیده مي‌شده است. اين پل بر روي رودخانه زاينده‌رود در شهر اصفهان قرار گرفته است. طول این پل 133 متر و عرض آن 12 متر است و از دو طبقه‌ تشکیل شده است. هر دو طبقه پل، موزه‌اي از انواع هنرهاي صفوي را در نظر رهگذران به نمايش مي‌گذارد كه گنجينه‌اي از ناب‌ترين هنرهاي شناخته شده در جهان است. شاه‌‌نشین یا بیگلربیگی، اقامتگاه سلطنتي است كه در وسط پل در دو ضلع شرقي و غربي آن ساخته شده و شامل چند اتاق مزین به نقاشی مي‌باشد.
پادشاه و درباریان در مواقعی که قصد تماشای جشن آبریزان را داشتند در آن حضور یافته و جشن را تماشا مي‌كردند. علاوه بر آن اين ساختمان معمولا محل استقرار موقت سران حکومتی و دربار بوده است. همچنين اتاق‌هایی که در دو طرف این پل قرار دارد، محلي برای گرفتن عوارض از کاروان‌های عبوری در قديم به شمار می‌آمده است.
از مزاياى اختصاصى اين پل، كاربري‌ آن به عنوان سد است كه هر زمان اقتضاء داشته با بستن چشمه‏‌هاى پايين، آب بالا مى‏آمده و حكم درياچه و سدى پيدا مى‏كرده و جلوی جریان آب را می‌گرفته است. به نقل از پروفسور اپهام پوپ و ژان شاردن، پل خواجو «یک اثر تاریخی است كه اوج معماری  و یکی از جالب‌ترین پل‌هایی است که در آن ریتم و شرافت و عزت و ترکیب شادترین قوام، ابزار، زیبایی و تفریح و سرگرمی وجود دارد». همچنین گردشگران و جهانگردانی که در دوره‌های گوناگون به اصفهان آمده‌اند، زیبایی‌های پل خواجو را ستوده و آن‌ را در زمره شاهکارهای جاودانه معماری ایرانی و اسلامی به شمار آورده‌اند.

منبع: مرکز تحقیقات میراث فرهنگ و تمدن پارس 

طراحی شده توسط وب فارس